Сподели

Наистина ли Ирландия фалира?

Ирландските облигации остават изгодни, дори Дъблин да намали плащанията по дълга си с 20%, коментират анализатори

В последните месеци инвеститорите са щастливи да предоставят евтини заеми на сравнително рискови компании, пише MarketWatch.

Лихвите са доста примамливи. Sprint Nextel може да получи десетгодишен заем при 6,5%, Ally Financial, бившата GMAC, както и PulteGroup, могат да издадат десетгодишни облигации при доходност от 7,5%.

Правителството на Ирландия обаче не може. Защо? Точно сега Дъблин търси дългосрочни заеми на каквато и да е цена.

Десетгодишните ирландски облигации се оценяват като високорискови (junk bonds) и се търгуват при доходност от почти 10% и рекорден спред в сравнение с германските облигации с подобен матуритет.

Въпреки това облигации на развита икономика, носещи 10% годишна доходност, определено заслужават внимание.

Рискове разбира се съществуват, но определено имат добро финансово покритие.

В края на краищата Ирландия, за разлика от повечето корпорации, може да събира данъци и има подкрепата на Европейския съюз (ЕС).

Всеки знае историята на Ирландия: Икономиката на страната се сви и през 2010 Европейският съюз (ЕС) и Международният валутен фонд (МВФ) трябваше да отпуснат заем на Дъблин. Миналата седмица правителството обяви, че ирландките банки се нуждаят от още 24 млрд. евро от парите на данъкоплатците и така общата сума за спасяването достигна 70 млрд. евро, или почти половината от ирландския брутен вътрешен продукт (БВП).

Нивата на публичен дълг рязко нарастват на фона на огромните дефицити и рано или късно страната ще трябва да фалира.

Голяма част от историята обаче остава недоизказана, като цената за спасяването например. 70 млрд. евро? Нетната цена, измерена като публичен дълг, е наполовина на това, казва Донал Махони, стратег на Davy Securities в Дъблин. Останалата част идва от излишъка на публичния пенсионен фонд и от предоговарянето с кредитори на банките.

Тала допълнителната цена от 24-те млрд. евро, обявени през миналата седмица, е едва 2 млрд. евро, допълва той.

До 2013 г. брутният дълг на Ирландия се очаква да достигне около 108% от БВП на страната. Мислите, че това е ужасно? Според МВФ този показател за САЩ ще е около 105%. Нетната дългова позиция на Вашингтон на практика е по-лоша от тази на Ирландия, докато щатският дефицит по текущата сметка е два пъти по-голям като процент от икономиката.

Въпреки това десетгодишните щатски облигации с доходност от 3,5% се считат за „безрискови“.

И въпреки че проблемите на Ирландия са значителни за самата страна, те са нищожни за ЕС като цяло. Ирландия представлява едва 2% от икономиката на съюза.

Според МВФ през 2013 БВП на Ирландия се очаква да достигне 184 млрд. евро. За сравнение, БВП на Германия за миналата година бе 1,1 трлн. евро.

Наистина целият ирландски дълг представлява по-малко от 5% от общите приходи на 17 -те страни от еврозоната, докато нетните дългове на страната са около 3%.

Има достатъчно средства за разрешаване на този проблем, ако европейските правителства пожелаят това. От страните, изпитващи дългови проблеми, единствено Испания и Италия са достатъчно големи, за да будят опасения. Икономиките на Гърция, Португалия и Ирландия са сравнително малки, за да имат значение.

„Каква е възможността Ирландия да фалира?“, пита Махони. „Близка до нулевата“.

Най-голямата опасност, посочва той, е страната да попадне в омагьосан кръг - инвеститорите се страхуват и лишават Дъблин от свежо кредитиране. Ирландия обаче има гарантирано финансиране от ЕС, ЕЦБ и МВФ до 2013 г.

Да си представим, че ирландското правителство не може да избегне фалит, и се налага да договори преструктуриране на дълга си.

Да кажем, че Дъблин намали плащанията по лихвите и главницата на дълга си с 10%. В такъв случай доходността по вашата инвестиция в ирландски ДЦК все още е цели 8% на година.

Ако правителството понижи плащанията по лихвите и главницата с 20%, вие все пак ще имате повече от 6% доходност.

Всъщност ирландското правителство трябва да понижи плащанията и главницата с една трета, преди това да понижи доходността от инвестицията в ирландски облигации до 3,5% на година – доходност, за момента предлагана от десетгодишните щатски облигации.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
06/04/2011 09:16:54Офис пазарът в САЩ прави първа стъпка към възстановяване
Делът на свободните офис площи в страната е отчел първия си спад за три години и половина през първото тримесечие Офис пазарът в САЩ се очаква да се възстанови през 2011 г. след години на понижено търсене на площи, сочи информация от доклад на Reis Inc., цитирана от Ройтерс. Според доклада през първото трим...
06/04/2011 09:15:50Лас Вегас и ефектът на доминото на пазара на имоти
Последствията от срива на жилищните цени засягат различни аспекти на местната икономика и развитие Към всички описания на Лас Вегас добавете още едно – столицата на принудително отнетите имоти на Америка, пише The Economist. По данни на RealtyTrac едно от всеки десет жилища в града е било в някакъв етап от...
06/04/2011 09:14:01ING: Глобалните инвеститори трябва да повишат вложенията си в имоти
Инвестициите във второстепенни имоти имат потенциал за по-добри резултати в сравнение с първокласните, но трябва да се подхожда предпазливо, смятат от компанията Делът на имотите в портфейлите на глобалните инвеститори трябва да се повиши от сегашните ниски нива, сочи ново проучване. Основание за това твърд...
05/04/2011 09:18:47Най-малкият апартамент в Манхатън
В микростудио в Манхатън вече от три годни живее млада жена. Въпреки че няма кухня, а леглото се намира почти до тавана, тя няма намерение да се мести, пише Daily Mail. Площта на студиото, което Фелиция Коен наема, е едва 8.2 кв. м, което го прави най-малкия обитаем апартамент в Манхатан. Неговата обит...
05/04/2011 09:15:41Адрес: Пазарът ще е доминиран от сделки „на късмета"
Оптимистични прогнози за пазара на имоти у нас изказаха от Адрес недвижими имоти пред Profit.bg. Според изпълнителния директор на компанията Цветелина Тасева „очакванията за 2011 г. са свързани главно със стабилизация и активизиране на пазара, признаците за което са отдавна налице". „Още пр...